środa, 30 stycznia 2013

Ciasto herbaciane

W niedzielę skusiłem się na ciasto herbaciane z orzechową skorupką, które wypatrzyłem na blogu Vegan Nerd. Spróbowałem jak robi się karmel. Nie jest to wcale trudne.

W moim cieście zmiany niewielkie. Zamiast mleka - woda (ociupinkę za dużo i karmel był wodnisty), rodzynki na skorupce i ich brak w cieście. 

Składniki i sposób przygotowania cytuje za Vegan Nerd.

Ciasto herbaciane

Składniki:
1 1/2 kubka mąki pszennej tortowej
1 1/3 kubka wrzątku
2 torebki czarnej herbaty
3/4 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki sody
szczypta soli
sok z połowy cytryny
1/2 -3/4 kubka cukru
3 łyżki kakao
2 łyżki oleju 
szczypta mielonego kardamonu
garść rodzynków

skorupka* (proporcje na blachę 25x30)
1 1/3 kubek cukru
1 kubek orzechów włoskich
1/2 kubka migdałów
1/2 kubka suszonych jabłek
parę łyżek mleka roślinnego

Sposób przygotowania:

Ciasto:
Torebeczki z herbatą wrzuć do kubka i zalej je wrzątkiem. Przykryj talerzykiem i zostaw do ostudzenia. Kiedy  herbata już nie będzie gorąca wyciśnij do niej sok z  połowy cytryny. Mąkę wraz z proszkiem do pieczenia, sodą, kakao, z przyprawami i solą przesiej do miski. Zrób dołek w suchych sadnikach i dodaj herbatę. Zacznij  mieszać i dodawaj cukier.
Na koniec dodaj olej i rodzynki. Dobrze wymieszaj. Możesz też dodać drobno posiekaną czekoladę. Ciasto wylej do wyłożonej papierem do pieczenia foremki. Piecz  w rozgrzanym do 170stopni piekarniku około 30-35 minut. Następnie odstaw do ostygnięcia.
  
Skorupka:
Orzechy, migdały i suszone jabłka posiekaj na mniejsze kawałki. Na pół albo na 1/3. Do rondelka wsyp cukier i postaw go na małym ogniu. 
Mieszaj drewnianą łyżką. Kiedy zobaczysz, że cukier zaczyna się topić dodaj orzechy, migdały i jabłka. Stale mieszaj by karmel się nie przypalił, a orzechy i migdały całe się w nim obtoczyły. Podlej karmelową mieszankę paroma łyżkami mleka roślinnego. Mieszaj dopóki cukier się nie rozpuści, zbrązowieje i nie obtoczy wszystkich orzechów, migdałów i jabłek. Karmel przełóż na wystudzone ciasto i za pomocą drewnianej łyżki rozłóż  równo na całej powierzchni. Ciasto schowaj do ostygnięcia. 

Na koniec ;)
Potem delikatnie wyjmij z foremki i ciesz się jego smakiem!        
Herbaciane ciacho dobrze smakuje z kawą.


sobota, 26 stycznia 2013

Sałatka warzywna z kapustą pekińską

Ostatnio częściej publikuje drobne posty na FB niż blogu, ponieważ tu chce przede wszystkim dodawać nowe przepisy. Jeśli macie fejsa to zapraszam tam do odwiedzania "faceta". Będziecie zawsze na topie. 

Gdy liczba polubień fan page-a osiągnie 400, co stanie się zapewne niedługo, wylosuje kilka osób (jeszcze nie wiem dokładnie ile), które otrzymają ode mnie drobne upominki. To taka mała zachęta i jednocześnie podziękowanie.

A teraz wracam do przepisu na danie, które powstało spontanicznie. Pewnego wieczoru poszedłem na zakupy do Biedronki. Kupiłem kilka produktów w tym kapustę i po powrocie do domu stwierdziłem, że zrobię sałatkę bo dawno już nic takiego u mnie nie gościło. Powyższa historia jest ciekawa jak scenariusz kolejnego odcinka "Mody na sukces", ale tak po prostu było ;). 

Sałatka warzywna z kapustą pekińską 

Składniki:
włoszczyzna (seler, pietruszka, marchewki, por)
majonez fasolowy (był akurat z gotowanej fasoli)
mniej więcej 1/2 kapusty pekińskiej
1/2  papryki czerwonej
sól
pieprz ziołowy

Przygotowanie:
Seler, pietruszkę, marchewki obrać, pokroić i ugotwać do miękkości. Por posiekać. Paprykę czerwoną pokroić w kostkę, kapustę pokroić. Nie macerowałem jej, bo była bardzo delikatna. Przygotować majonez. Wszystkie składniki połączyć, doprawić do smaku. Odstawić do lodówki, żeby wszystko się "przegryzło". 




środa, 9 stycznia 2013

Vegilia 9 grudnia 2012

W dniu 9 grudnia Vege Bydgoszcz organizowała ostatnie w 2012 r. spotkanie vegeśniadaniowe. Tym razem, z racji zbliżających się świąt, miało ono charakter wigilijny. Tak narodziła się pierwsza Vegilia. 

Publikuje z miesięcznym opóźnieniem, bo jakoś wyleciało mi z głowy ;). 

Na stole: bigos, gołąbki, pierogi z grzybami, muffiny wytrawne i na słodko (z polewą czeko, śliwką i wiórkami), placki ziemniaczane, przesmażana cebulka z soczewicą, sałatka warzywna (wegetariańska), ciasteczna z quinoli i inne (nie wszystko pamiętam).

Poniżej garść fotek.